Tekbir Giyim'de Yepyeni Bir Dönem Başlıyor!

Moda 63

Tekbir’de Yeni Nesil Dönemi

Tesettür giyim denince akla ilk gelen markalardan Tekbir Giyim’de son üç yıldır farklı bir hareketlilik var. Firma bilinen klasik tarzını yavaş yavaş değiştirmeye başladı. Çünkü tasarım ekibinin başına ikinci nesil yöneticilerden Esra Karaduman geçti.

Tekbir Giyim, Türkiye’nin tesettür giyim konusunda ilk markalarından biri olarak biliniyor. 1982 yılında Fatih’te Mustafa Karaduman’ın girişimi ile küçük bir atölye olarak yola çıkan firma, diğer 7 kardeşin de firmaya dahil olması ile düşe kalka bugünlere geldi. Bugün 8 kardeşin hisse sahibi olduğu firmanın başında Mustafa Karaduman, Genel Müdür Cafer Karaduman ve Yönetim Kurulu Üyesi Recai Karaduman yer alıyor.

Son üç yıldır ise firmada önemli bir hareketlilik var. Firma yavaş yavaş bilinen klasik tarzını değiştirmeye başladı. Tasarım ağırlıklı, gençleri hedef alan yeni kıyafetler yapıyorlar. Çünkü tasarım ekibinin başına Cafer Karaduman’ın İngiltere’de moda tasarımı okuyan kızı Esra Karaduman geçti. Japon televizyon kanalı NHK da ikinci nesin yöneticiler hakkında belgesel hazırlamak üzere geçen hafta İstanbul’daydı ve Türkiye’den Esra Karaduman’ı seçmişlerdi. Sadece Esra Hanım değil, 8 kardeşin 12 çocuğu yeni nesil yöneticiler olarak firmada kendilerine uygun koltuklara oturmaya başladı.

‘Gençlere hitap eden tasarımlar yapmak istiyorum’

1986 doğumlu olan Esra Karaduman, çizim yeteneğini lise yıllarında keşfetmiş. Lise son sınıfta öğretmeninin yönlendirmesiyle eğitim alan Karaduman, bu yeteneğini moda ve tasarıma yönlendirmek için 2005 yılında İngiltere’ye gider. Hazırladığı portfolyo ile Londra’da Kingston Üniversitesi Moda okulunda eğitim almaya hak kazanır. 3 yıllık eğitimden sonra 2008’de Türkiye’ye döner. Londra’da çok farklı kültürlere sahip Müslüman kesimin giyim kuşam tercihlerini gözlemleme imkanı bulan Karaduman, farklı tesettür biçimlerinin bir arada olduğu bir ortamın kendi tasarım anlayışına çok şey kattığını söylüyor.

Esra Karaduman, başlarda edindiği tasarım vizyonunu yansıtma konusunda hem ekip hem de birinci nesil yöneticiler tarafından hemen kabul görmez. Fikirlerini ve tasarım zevkini koleksiyonlara hızla yansıtmak istemesine rağmen bunun gerçekleşmesi zaman alır. Zira Tekbir’de yıllar içinde oturmuş bir yapı vardır ve bu, değişime açık olmayan bir yapıdır.

Patron kızı olmak ise iletişim açısından ilk başlarda işini zorlaştırır. Getirdiği önerilere, mesafeli yaklaşılır. Karaduman, özellikle gençlerin mağazaya olan mesafesini azaltmak için fazla klasik tasarımlar yerine onlara yönelik çalışmalara yoğunlaşır. Yenilikleri sindire sindire uygulamanın önemini kavrar. Çok beğendiği ve kesinlikle Tekbir’de olmasını istediği stilleri önce kendi giyiminde uygular. Normalde mesafeli yaklaşılan tasarımlar, artık pozitif yorumlar aldığı için yavaş yavaş üretilmeye başlar.

İkinci kuşakla beyin fırtınası

Son yıllarda müşteri kitlesindeki değişiklikler Tekbir Giyim‘in de gündeminde. Örtünmek isteyen bir kadının genellikle kaban, pardösü, tunik gibi klasik, dümdüz kıyafetleri tercih ettiği düşünülüyor. Oysa hem örtünmenin kurallarına riayet eden hem de kendi tarzını oluşturan kadınların sayısı az değil. Ancak bu kadınlar, alternatif tasarımlar bulma konusunda epey zorlanıyor. Piyasada beklentilerini karşılayacak firma sayısı oldukça az. Tekbir gibi ‘tesettür giyim‘e odaklı markalar bu konuda hızlı davranamıyor, taleplere hızlı adapte olamıyorlar. Bu durum Esra Karaduman’ın da gözünden kaçmamış. Bundan sonra Tekbir’de daha farklı kıyafetler bulabileceksiniz.

Birinci kuşak yöneticilerin hâlâ etkin olduğu Tekbir Giyim‘de ikinci kuşak yöneticilerin fikirleri ve yaklaşımları artık daha çok ön plana çıkacak. Her perşembe sabahı bir araya gelen 12 kişilik ikinci kuşak ve 3 kişilik birinci kuşak yöneticiler, beyin fırtınası toplantıları düzenliyorlar. İlk toplantılara Cafer Karaduman başkanlık ederken bu görevi, bir süredir her hafta genç bir yönetici yürütüyor. Gençler toplantılarda iş süreçlerini analiz ederek yeni hedeflerini paylaşıyor. Yani tecrübe ile yenilikçilik harmanlanıyor. Elbette Tekbir şu anki haliyle tamamen değişmiş bir firma değil. Bu yeni durumun tasarımlara nasıl bir stil kazandıracağını zamanla daha net göreceğiz.

Kaynak: Zaman

Kaynak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

All rights reserved to YeniSezonu.com